تبلیغات
 
 
آموزش نجاری و کابینت سازی - بایگانی پرونده تعاونی‎های اعتباری

بایگانی پرونده تعاونی‎های اعتباری

نویسنده : damn2damned damn2damned دوشنبه 30 خرداد 1390 06:45 ق.ظ  •  دیدگاه ها : ()  


به گزارش مهر، بانک مرکزی یکی از برگهای زرین پرونده چندین و چندساله این بانک را سامانده تعاونی های اعتباری می داند و به آن می بالد، مسئولان بانک مرکزی عنوان می کنند که تاکنون هیچ نهاد و دستگاهی جرات ساماندهی تعاونی های اعتباری و بازار غیر متشکل پولی کشور را نداشته و کاری که توسط آنها صورت گرفته بی نظیر بوده است.

پایان ساماندهی 1700 تعاونی های اعتباری در پایان سال گذشته در حالی رقم خورد که مسئولان بانک مرکزی از بازگشت 60 هزار میلیارد تومان پول به چرخه اقتصادی کشور با این اقدام خبرداده اند. بانک مرکزی براساس برنامه پنجم توسعه توانست تعاونی های اعتباری، صندوقهای قرض الحسنه، لیزینگها و صرافی ها را در اختیار خود درآورد.

بانک مرکزی تهدید شد

مسئولان بانک مرکزی ادغان می کنند که قدرت و سلطه برخی از تعاونی های اعتباری به اندازه ای بود که هیچکس جرات ورود به عرصه ساماندهی آنها را پیدا نمی کرد و حتی در زمان ساماندهی آنها با تهدیدهایی هم مواجه می شدند، برخی ها ساماندهی تعاونی های اعتباری را باعث برهم ریختن نظم اقتصادی و حتی امنیت عمومی قلمداد می کردند.

برخی ها عنوان می کردند که ورود بانک مرکزی به عرصه تعاونی های اعتباری باعث هجوم سیل متقاضیان و سپرده گذاران آنها می شود و همین امر مشکلات بسیاری را ایجاد می کند اما بانک مرکزی براساس دو جهت گیری اساسی خود یعنی ساماندهی موسساتی که تحت نظارت نبودند و تقویت بخش نظارتی خود، ساماندهی ها را آغاز کرد.

استفاده از نام ائمه از سوی این تعاونی های اعتباری در حالی صورت می گرفت که تخریب نظام اقتصادی کشور که حاصل عملکرد پولی و مالی تعاونی های اعتباری بدون مجوز و سپرده قانونی بود، رقم می خورد.

در شرایطی که بانکها 10 تا 17 درصد از منابع خود را به عنوان سپرده قانونی نزد بانک مرکزی تودیع می کردند، تعاونی های اعتباری که با سرمایه بسیار ناچیز، سپرده های هنگفتی از مردم جمع آوری کرده بودند، هیچ سپرده قانونی نزد بانک مرکزی نداشتند، بنابراین اگر دچار بحران می شدند و یا مردم برای بازپس گیری سپرده های خود به آنها مراجعه می کردند، پولی برای رفع بحران نداشتند.

تعاونی های اعتباری ورشکسته

نمونه بارز این موضوع دو تعاونی اعتباری بهمن ایثار و تعاونی اعتبار وحدت هستند که با ورشکستگی اخیر خود بحرانی را در نظام اقتصادی کشور ایجاد کردند که هنوز هم بخشی از سپرده های مردم به آنها عودت داده نشده است.

جمع آوری 600 میلیارد تومان پول تنها با 3 میلیون تومان سرمایه یا جمع آوری 480 میلیارد تومان نقدینگی و سپرده با 21 میلیون تومان سرمایه تنها بخشی از نظام غیر متشکل پولی کشور بود، جالب اینکه مدیران این تعاونی های اعتباری با پولهای مردم برای خود دارایی های خریداری و به نام خود می زدند!

شاید یکی از دلایلی که منجر می شد بانک مرکزی دیرتر وارد عرصه ساماندهی تعاونی های اعتباری شود، این بود که عنوان می کرد این تعاونی ها مجوز فعالیت از بانک مرکزی ندارند که بخواهند از سوی این بانک ساماندهی و کنترل شوند.

در حالی بانکهای فعال در عرصه اقتصاد کشور موظف به اجرای تکالیف دولتی بودند که تعاونی های اعتباری هچیک از مقررات بانکی و دستورالعملها را اجرا نمی کردند یعنی این مقررات و قوانین اصلا به آنها ابلاغ نمی شد.

عدم ارائه صورتهای مالی شفاف از سوی تعاونی های اعتباری به بانک مرکزی موضوع دیگری بود که مورد تاکید قرار گرفت، زیرا بدون ارائه صورت مالی شفاف پرداخت مالیاتی نیز انجام نمی شد، در عین حال ارائه صورتهای مالی شفاف به بانک مرکزی امکان سود استفاده مدیران از سپرده های مردم را نیز از بین می برد.

از 1700 تعاونی اعتباری 1500 تعاونی اعتباری صنفی بودند که در چارچوب صنفی خود عمل می کردند، برخی از آنها نیز فقط بر روی کاغذ موجودیت داشتند، برخی نیز خارج از ضوابط عمل می کردند که تعطیل شدند و در نهایت از این تعداد 800 تعاونی صنفی مجوز گرفتند و بقیه تجمیع شدند.

شرایط حمایتی بانک مرکزی

200 تعاونی اعتباری آزاد باقیمانده نیز بدون سرمایه کافی میلیاردها تومان از مردم پول گرفته بودند و به کار خود ادامه می دادند، بنابراین در ابتدا بانک مرکزی به تعاونی های اعتباری کوچک مجوز داد، سپس تعاونی های اعتباری کاغذی جمع شدند و پس از آن تعاونی های اعتباری غیر قانونی حذف و در نهایت بقیه ادغام شدند.

هم اکنون نیز تشکیل 14 موسسه اعتباری در شرف تاسیس حاصل تجمیع تعاونی های اعتباری است که در صورت عمل به مقررات و دستورالعملها حمایت بانک مرکزی را برای خود خواهند داشت.

مسئولان بانک مرکزی فعالیت تعاونی های اعتباری را برخلاف جهت سیاستهای اقتصادی کشور و بانک مرکزی عنوان می کنند و معتقدند که این ساماندهی ها باعث جهت گیری وجوه و جریان اقتصادی کشور می شود و ریسک و مخاطره پول را از بین می برد.

اما برنامه ساماندهی بازار غیر متشکل پولی با ساماندهی صندوق های قرض الحسنه، صرافی ها و لیزینگها همچنان ادامه دارد. تقویت نظارت بر بانکها نیز در جهت انجام وظیفه نظارتی از دیگر برنامه های امسال این بانک است.

ارتقاء اختیارات صرافی های مجاز

گروه دومی که بانک مرکزی براساس برنامه نظارتی خود آنها را ساماندهی کرده و برنامه های دیگری در این راستا در دست برنامه ریزی و مطالعه است، ساماندهی صرافی ها است، براین اساس بانک مرکزی به 590 صرافی مجوز فعالیت ارائه کرده تا براساس آن خرید و فروش ارز ضابطه مند شود.

تشکیل کانون صرافی های مجاز در پی ساماندهی و نظارت صرافی ها توسط بانک مرکزی صورت گرفت و در پی آن بانک مرکزی اسامی 590 صرافی مجاز را در سایت خود منتشر و در عین حال اعلام کرد که با تشکیل این کانون و نصب نرم افزار برای هر یک از آنها به منظور مشخص شدن تمام فعالیتهای مالی صرافی های مجاز، بانک مرکزی مسئولیتی در قبال سایر صرافی ها ندارد.

یکی دیگر از برنامه های بانک مرکزی در این راستا ارتقاء سطح اختیارات صرافی های مجاز است که این موضوع هم اکنون در بانک مرکزی در دست بررسی و برنامه ریزی های لازم است.

طبق اعلام بانک مرکزی حمایت از فعالیت صرافی های مجاز و جلوگیری از فعالیت صرافی های غیرمجاز و برخورد با افرادی که بدون مجوز در بازار ارز خرید و فروش انجام می دهد از دیگر برنامه های نظارتی بانک مرکزی در این راستا است. با این وجود مسئولان بانک مرکزی کار ساماندهی صرافی ها را تمام شده قلمداد می کنند.

کار سخت بانک مرکزی

ساماندهی صندوق های قرض الحسنه که به اعتقاد مسئولان بانک مرکزی به دلیل تعدد و تکثر آنها کاری سخت است، در ادامه برنامه های نظارتی و ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی انجام خواهد شد.

هم اکنون 6 هزار صندوق قرض الحسنه در کشور فعالیت دارند که بخش عمده ای از آنها صندوقهای مسجدی، خانوادگی، محله ای و صنفی را تشکیل می دهند که فعالیت اکثر آنها نیز در چارچوب قانون صورت می گیرد و تنها بخش کوچکی از صندوقهای قرض الحسنه هستند که فعالیتی خارج از قانون و شرع انجام می دهند.

دین اسلام فعالیت قرض الحسنه را تشویق کرده است، بنابراین بانک مرکزی با فعالیت صندوق های قرض الحسنه ای که در چارچوب قانون و شرع عمل کنند، نه تنها مخالفتی ندارد بلکه آنها را تشویق هم می کند، البته بخش بسیار اندکی از صندوقها سودهایی از فعالیتهای پولی با عنوان قرض الحسنه می گیرند که با این امر برخورد خواهد شد.

به هر حال برنامه های بانک مرکزی برای ساماندهی صندوق های قرض الحسنه به زودی اعلام خواهد شد.

اتمام ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی

برخلاف ساماندهی صندوق های قرض الحسنه، ساماندهی لیزینگها به اعتقاد بانک مرکزی کاری ساده است که طی ماههای آتی به صورت جدی اجرایی خواهد شد و با انجام آن، کار ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی و بازارهای غیرمنضبط پولی برچیده خواهد شد.

با اتمام کار ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی، 60 هزار میلیارد تومان نقدینگی که خارج از سیستم نظارتی و کنترل دولت و بانک مرکزی در گردش مالی بود و ممکن بود که هر بازاری را از جمله مسکن با مشکل و نوسان مواجه کند، تحت کنترل بانک مرکزی در خواهد آمد.منبع:
http://smsiran.nosh.ir

آخرین ویرایش: - -

پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 02:52 ق.ظ
Heya i'm for the first time here. I found this
board and I in finding It truly helpful & it helped me out much.

I'm hoping to give one thing again and aid others like you helped
me.
شنبه 14 مرداد 1396 07:16 ق.ظ
I have been surfing on-line more than three hours these days,
but I never found any fascinating article like yours. It's lovely worth
enough for me. Personally, if all site owners and bloggers made excellent content
material as you probably did, the web will be a lot more helpful than ever before.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر